Legújabb blogomhoz a témát a 3 hete eladott Csengery utcai lakásunk szolgálta.
Számunkra is új információkkal gazdagodtunk, amit most szívesen megosztok veletek!
Egy ingatlanközvetítő partnerünk megkeresett bennünket azzal, hogy egy megbízója rövid határidőt adott neki lakásértékesítésre.
Emlékezett egy nem sokkal korábbi együttműködésünkre, ahol sikerrel alkalmaztuk az INGATLAN ELADÁSRA TÖRTÉNŐ FELKÉSZÍTÉSÉT (ez a Home Staging).
Akkor egy hosszú ideje beragad lakást adott el a mi segítségünkkel!
A rendelkezésére álló rövid határidő és a korábbi siker sarkallta arra, hogy felkérjen bennünket egy újabb közös munkára.
Home Staging ELŐTT a fürdőszoba ill. a nappali szoba
A kis-, ill. a nagy hálószoba Home Staging ELŐTT
A megbeszélt időben a „helyszínen” találkoztunk az ingatlan tulajdonosaival, egy középkorú párral. Elmondták, hogy éppen befejezték a lakás felújítását, amit befektetési céllal vettek és a gyors értékesítéshez kerestek segítséget.
Ahogy ilyenkor lenni szokott Timivel bejártuk a lakást, jegyzeteket készítettünk, ami ahhoz kell, hogy értékesítést segítő javaslatokat adhassunk, s megtegyük az együttműködési ajánlatunkat.
Az már az első megtekintésnél feltűnt, hogy nincs beépítve a konyha.
Elmondtuk a tulajdonosoknak, hogy a konyha hiánya rontja az eladhatóságot. Minimum komoly ár alkura ad lehetőséget, de gyakran éppen ez az, ami miatt meghiúsul az eladás.
Manapság „késztermékre” vágynak a vásárlók. Nem akarnak hetekig konyhát tervezni, asztalos után rohangálni, bútort beépíttetni!
Nem kellett sokat győzködni az eladókat!
Érveink hatására már ott a helyszínen eldöntötték, hogy beépítik a konyhát.
Akkor még nem tudták, hogy ennek nagy szerepe lesz a későbbi értékesítés során.
Számunkra nagyon fontos, hogy figyelembe vegyük az ügyféligényeket. Mivel ebben a szituációban a gyors felkészítés volt az alapja a lakás gyors piacra kerülésének, ezért a halasztható munkáinkat hátrébb soroltunk. Ezzel mind a megbízónk, mind a bennünket kiajánló ingatlanközvetítő kedvében is jártunk.
3 nap múlva felvonultunk. Ekkor ért bennünket a meglepetés, hogy a pár férfi tagja ezermester. Amíg mi dolgoztunk a berendezésen, ő megtervezte, az IKEA-ból beszerezte a konyhához az elemeket és beépítette azokat. Egyes elemek nem voltak megvásárolhatók, de összességében ezzel már lehetett fotózni a kecót.
Az ingatlanközvetítő néhányszor mutatta a rendelkezésére álló egy hónapban az ingatlant, de végül nem sikerült eladnia…
Ekkor a tulajdonos kézbe vette az ügyet, s néhány napon belül betoppant a VEVŐ!
A lakás megtekintői közt volt magyar végfelhasználó, magyar befektető, de volt több külföldi érdeklődő is.
Két dolognak volt köszönhető a kiemelt érdeklődés:
- A lakás gyönyörűre, s nagyon jó hangulatúra sikerült. Ügyesen ötvözték az „industrial” stílust a ma divatos, letisztult „minimal” stílussal, amit felturbóztak a különleges fürdőszoba csempékkel.
- A házban engedélyezett az „Airbnb”-ztetés. Miután lecsengett a Covid akárhányadik hulláma, éledezik a turizmus, ezért felbukkantak a befektetők is.
Végül a befutó egy külföldi befektető lett aki rövidtávú bérbeadásra fogja hasznosítani a lakást. Mivel fontos volt számára, hogy könnyen kiadható legyen, ezért kérte a teljes bútorzatot, felszerelést és dekorációt is!
Az ő számára fontos volt, hogy teljesen készen van a lakás!
Így hamarosan megjelenik Timi és Vera keze munkájának az eredménye a budapesti Airbnb piacon!
Összefoglalás:
Egyértelmű, hogy lelassult az ingatlanpiac!
Az infláció elszállt, ezért a kamatok is nagyon megemelkedtek.
Ezek visszafogják a keresletet. Ezzel együtt a bankok szigorították a hitelezést, ahogy általában teszik recesszió idején! Tehát megnehezült az ingatlanértékesítés. A vevők jobb alkupozícióba kerültek.
Az is igaz, hogy sok befektető kivár, hátha jobb áron tudnak vásárolni.
Ezzel párhuzamosan, a forint 15-20 %-os gyengülésével megélénkült a külföldi befektetők érdeklődése a magyar ingatlanok iránt. Megjelentek a kínai, vietnámi, izraeli vásárlók. Ez a kereslet jellemzően Budapestre korlátozódik, itt térül meg leggyorsabban a befektetett pénz.
Ez érthető is, hisz aki dollárt, vagy eurót vált át forintra, hogy ingatlant vegyen, annak pont ennyivel olcsóbbak a lakások. Például az 1 milliós m2 árú ingatlan nekik ténylegesen 800 – 850 ezerbe kerül…